„Egy népréteg lelkületét szeretném ábrázolni, ez minden törekvésem. Ha itt-ott mégis saját élményeimmel hozakodom elő, ezek az élmények csak magyarázó ábrák. Ami emléket feltárok, azért tárom fel, hogy rajtuk át próbáljak leereszkedni abba a mélyben fekvő, forró rétegbe, amely rettegve rejti gomolygó világát minden idegen tekintettől, még a tárgyilagos napvilágtól is.”
A fenti idézet Illyés Gyula Puszták népe című szabatos társadalomrajzából származik, amely ihletadója és egyben központi témája azonos című bemutatónknak. Illyés tárgyilagosan és részlet gazdag képekben meséli el a mezőföldi puszták lakóinak mindennapi életét. Könyve egy olyan kegyetlen valóságot tár elénk, amely korábban ismeretlen volt a társadalom más rétegei számára. Táncszínházi előadásunk a puszták népének kemény sorsa mellett felmutatja mindazon értékeket is, amit a cselédek, zsellérek, béresek egyszerűen a létezésükből fakadóan megalkottak. Betekintést nyújtunk abba a különleges világba, amelynek megismerésére és művelésére tették fel életüket társulatunk tagjai is.
Az előadásban Illyés Gyula szűkebb hazája, a Mezőföld tánckultúrájának bemutatásán túl megjelennek Magyarország más tájegységein valaha cselédsorban élők táncai is, mint például somogyi, sárközi, zalai, felvidéki, szatmári falvak, és a Hortobágy lakóinak táncai is.
Előadja a Duna Művészegyüttes tánckara és a Göncöl zenekar
Felvételről közreműködik: Szilvási István, Dresch Quartet
Zenei szerkesztő: Dulai Zoltán
Jelmeztervező: Furik Rita
Fénytervező: Lendvai Károly
Asszisztensek: Bonifert Katalin, Vámos László
Táncmesterek: Hahn-Kakas István, Tombor Bea, Kocsis Enikő, Fitos Dezső, Lovas Bálint, Kirch Zoltán, Podpácz Beáta, Barcza-Tóth Tímea
Koreográfusok: Hégli Dusan, Mihályi Gábor, Juhász Zsolt
Rendező: Juhász Zsolt
Az előadás létrehozását a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.